V případě provětrávané fasády není izolant pevně přichycen přímo ke staré fasádě, ale je vkládán do roštu. Tím vznikne vzduchová mezera. Prouděním a cirkulací vzduchu je zamezeno zvlhnutí stěn a případné tvorbě plísní a bakterií. Systém provětrávaných, nazývaných také předsazených, fasád je doporučen u budov se zvýšenou vnitřní vlhkostí. Bezkontaktní systém se skládá z nosného roštu, izolačního materiálu, odvětrávací mezery a vnějšího obložení. Obkladem mohou být dřevotřískové či OSB desky, které se dále omítnou, a dále betonové, kovové a keramické desky. Výhodou u provětrávané fasády je možnost instalace i v mrazech z důvodu suchého procesu a případná omyvatelnost (dle použitého obkladového materiálu).

Provětrávané fasády – výhody

Ideálním izolantem je minerální vata ve tvaru desek, které se vkládají pod obklad do připraveného roštu. Hlavními přednostmi tohoto systému jsou výborné tepelně izolační i akustické vlastnosti, nízký difuzní odpor a vysoká požární odolnost.

Minerální vaty – rozdělení

Minerální izolace, neboli tepelně izolační vaty rozlišujeme na skelné vaty, které se dodávají v rolích a na čedičové vaty, které dostanete jako desky, často se jim říká deskové vaty.

Skelné vaty v rolích

Skelné vaty v rolích využijete do všech nezatížených a nepochůzích konstrukcí. jakou jsou izolace šikmých stěn, mezi krokve, do dutin a mezer, stropních podhledů a do roštů lehkých podlah. Skelné izolační vaty vynikají svou lehkou opracovatelností, snadno se řežou a lehce je tak upravíte na vámi požadovaný rozměr. Nejprodávanější skelnou vatou v rolích je Isover Domo. Isover Domo je oblíbené díky velmi dobré kvalitou, dlouhé životnosti a skvělých tepelně izolační vlastností. Jakou další velkou výhodu Isoveru Domo musíme zmínit jeho dostupnost, v podstatě jej můžete mít okamžitě, většina našich odběrních míst Isover Domo má skladem. Stejně kvalitní vatou v podstatě totožných tepelně izolačních parametrů je i skelná vata Dekwool G039. Ikdyž má stejné izolační vlastnosti jako zmíněné Isover Domo, je o něco levnější. Důvodem nižší ceny může být jen fakt, že Domo vyrábí firma Isover, což je nejznámější výrobce tepelných vat. Pokud máte maximální nároky na tepelnou izolaci, pak vám doporučujeme jednu z nejlepších skelných izolačních vat na trhu – Unirol Profi. Díky perfektními tepelným vlastnostem je vhodná i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Investice do této velmi kvalitní vaty se vám brzo vrátí v podobě úspor na nákladech za vytápění a energiích.

Čedičové deskové vaty

Čedičové deskové vaty se hlavně používají na tepelnou izolaci vnitřních prostor, příček, ale i pro zateplení obvodových plášťů budov. Jednou z nejžádanějších čedičových vat je Isover Orsik, který vás zaujme svým poměrem cena/výkon. Isover Orsik je obzvláště vhodný pro tepelnou izolaci sádrokartonových příček, dále pak do předsazených stěn a mezi krokve. Jeho výhodou je opět velmi dobrá dostupnost, většinou je ihned k dispozici. Ještě lepší tepelně izolační schopnosti vám poskytne Isover Uni. Má stejné možnosti využití jako Isover Orsik, ale získáte s ním ještě lepší tepelné parametry. Isover Uni můžete použít i do tzv. provětrávaných fasád, což je zateplení obvodového pláště budovy za použití předsazeného roštu, do kterého se vkládá izolant, například zmíněný Isover Uni.

Zateplení fasády minerální vatou

Minerální vaty můžete také využít při zateplení fasády, tzv. kontaktní zateplení fasády. Přímo na vaši původní fasádu připevníte izolant, tedy polystyren nebo fasádní vata. Mezi nejprodávanější fasádní minerální vaty patří Isover TF, Isover TF Profi a Nobasil FKD. Postup při kontaktním zateplení fasády je takový, že speciálním fasádním lepidlem nalepíte izolant a ukotvíte pomocí natloukacích hmoždinek. Poté je potřeba celý povrch přestěrkovat pomocí stěrkového tmelu a vložit perlinku neboli armovací tkaninu. Na takto připravený povrch pak nanesete finální vrstvu omítku.

Koupit levně produkty pro Provětrávané fasády »

Podobné k Provětrávané fasády