Kontaktní fasáda je nejpoužívanější způsob zateplení fasády, kdy je izolant – pěnový polystyren nebo minerální vata – pevně připojen ke stávající fasádě. Tím mimo jiné docílíte i odhlučnění Vašeho domu. Výhody pěnového polystyrenu, nejčastěji fasádní polystyren EPS 70 F, spočívají v jeho cenové dostupnosti, snadné aplikaci a dobré opracovatelnosti. Nevýhodou je oproti fasádním vatám menší požární odolnost. Fasádní, neboli minerální vaty naopak vynikají vyšší požární odolností, jejich nevýhodou je však vyšší cena a problematičtější aplikace na fasády spojená s vyšší hmotností a nasákavostí při aplikaci.

Příprava kontaktního zateplení fasády

 • příprava povrchu – je nutné připravit suchý a také pevný podklad, který bude bez nečistot
 • odstranění větracích mřížek, hromosvodů a podobně
 • penetrace – složí k lepšímu přilnutí podkladu a lepící vrstvy (např. Weber.podklad A)

Postup kontaktního zateplení fasády

 1. Začneme montáží zakládacích soklových lištpo obvodu celého domu. Do těchto lišt vkládáme izolační desky buď:
  • polystyren – např.: fasádní polystyren EPS 70 F, EPS 100 F, Styrotherm 70 Plus
  • fasádní vatu – např. Isover TF, Isover NF 333, Nobasil FKD nebo Nobasil FKL
 2. Tyto izolační desky zároveň lepíme tzv. na terče pomocí lepícího stěrkového tmelu (např. Weber tmel 700). Takto postupujeme směrem odspodu nahoru a desky dáváme na vazbu, podobně jako cihly.
 3. Desky následně kotvíme pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem, na 1m2 použijeme alespoň 4 hmoždinky. Na rohy fasády použijeme rohové lišty s perlinkou. Tyto lišty zpevňují rohy fasády a chrání je před poškozením.
 4. Po dokončení montáže izolačních desek celou plochu přestěrkujeme stěrkovým tmelem (opět můžeme použít zmíněný nejprodávanější Weber tmel 700). Stěrkování provádíme odshora dolů v několika vrstvách. Celková síla stěrky musí být alespoň 3-5mm. Do stěrkového tmelu vtláčíme armovací tkaninu, tzv. perlinku. Ta musí být zcela „ponořena“ do stěrkového tmelu a zcela jím překryta. Perlinku napojujeme vždy s cca 10cm překrytím, v namáhaných místech i dvojnásobným.
 5. Po důkladném vyschnutí stěrky je možné zahájit aplikaci finální vrstvy, tedy omítky. Použijeme penetraci pod omítku (např. Weber.pas podklad UNI) pro zlepšení přídržnosti a snížení savosti podkladu.
 6. Po penetraci provedeme klempířské práce a zatmelíme spáry kolem oken pružnými akrylátovými tmely.

Poté již můžeme nanést finální omítku, která celkově chrání fasádu před povětrnostními vlivy a samozřejmě je tou pověstnou estetickou třešinkou na dortu celé nové fasády.

Koupit levně produkty pro Kontaktní fasády »

Podobné k Kontaktní fasády